Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ

Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ (http://www.dtv-bg.com/index.php)
-   МОТОРИ И ПОЗИЦИОНЕРИ (http://www.dtv-bg.com/forumdisplay.php?f=184)
-   -   Как да настроя моторизирана чиния към 1.9Е (http://www.dtv-bg.com/showthread.php?t=46262)

ФулХаус 06-10-2020 00:26

Как да настроя моторизирана чиния към 1.9Е
 
Здравейте

Имам антена с НН мотор, която по принцип е настроена към дъгата. Старият ми приемник изгоря и си купих Zgemma h9s, който с openatv имидж. Проблема ми е че сателитите са нещо като out of sync. Казвам му да иде на 39, сканирам и ми показва каналите на 42. Сетвам го да е на 42, сканирам и ми показва други канали - от 45.

Искам да хвана БългарияСат, но най-близо стигам до 0.8W и 4.8Е.

Пробвах с УСАЛС, без УСАЛС, отмествах ръчно (през дистанционното) на запад и на изток без успех.

Има ли някакъв начин да ги синхронизирам тези сателити или просто “ръчно” да настроя 1.9Е?

Нямам фисзически достъп до чинията с мотора.

Благодаря!

dzumba 06-10-2020 06:41

Направо си е фул хаос!
Сега остава да кажеш,ти ли си го сътворил или си викал майстор,какви градуси си вкарал в настрайката за усалс,къде се намираш,скалата на мотора,какъв градус показва,това като втори пост!

111111 06-10-2020 08:32

Задал си грешни координати на местополжението в настройките.

oldman 06-10-2020 09:14

Ако махнеш usals на всички спътници, които ползваш, ще можеш ръчно да запаметиш всеки спътник, където му е точното място.

N_1 06-10-2020 09:31

Не е зле да си почетеш малко-http://satellite-bg.blogspot.com/2008/05/usals.html

yavor1 06-10-2020 09:38

Не се научихте да задавате коректно въпросите.
В правилно зададения въпрос,се съдържа 80% от отговора.
Поне да бе казал къде се намира :worry:
Явно е объркал дължината с ширината при задаване на местоположението!

ФулХаус 06-10-2020 20:08

Намирам се в Англия.

Координатите на чинията според дишпойнтър и Гугъл са това:

Latitude 52.9963
Longitude -2.1862 (минус)

Съответно съм ги въвел с абсолютните им стойности и посока Север за ширина и Запад за дължина.

По принцип преди години ми я инсталира човек, който това работи, но сега се е преместил и вярвте или не, но не да намеря друг който се занимава с моторизирани чинии. Отделно търся и за приятел някой да му инсталира чиния към 1.9е и за сега всичиките майстори не са го и чували и не им се занимава.

Опитвах и да изключа УСАЛС и да се мъча да мърдам на изток от 0.8е и на запад от 4.8е, но не ми се получи. Възможно ли е така на око като отмествам атентата да хвана 1.9 въобще, или трябва и тази елевация да съвпадне? Аз се надявах че като хващам два съседни сателита ще мога да хвана и БългарияСат.

Няма ли някаква опция да кажеш на премника към кой сателит е насочен, да му посочиш точните си координати и той да преизчисли къде са другите? Има една опция Calculate, която казва че ще направи това, ама и с нея не стана.

Всъщност мога да хвана почти всички сателити от 5w до 45е без този, който ми трябва.

yavor1 06-10-2020 20:16

Цитирай:

Първоначално написано от ФулХаус (Мнение540969)
Намирам се в Англия.

Координатите на чинията според дишпойнтър и Гугъл са това:

Latitude 52.9963
Longitude -2.1862 (минус)

Опитвах и да изключа УСАЛС и да се мъча да мърдам на изток от 0.8е и на запад от 4.8е, но не ми се получи. Възможно ли е така на око като отмествам атентата да хвана 1.9 въобще, или трябва и тази елевация да съвпадне? Аз се надявах че като хващам два съседни сателита ще мога да хвана и БългарияСат.

Всъщност мога да хвана почти всички сателити от 5w до 45е без този, който ми трябва.

Колко дВ ти е сигнала на 0.8 и 4.8?

Въобще имаш ли го сателита 1.9Е в настройките си?
Имаш ли актуалните му транспондери?
Актуализирай си satellites.xml !

ФулХаус 06-10-2020 20:30

10.25dB е на 0.8w
По спомен 4.8е беше 9-9.5dB.

Бях си ъпдейтнал satellites.xml още като настройвах бокса.

Аз по принцип с Blind Scan ги търся. Казвам му да иде на някоя позиция, то отива там и няма нищо (нормално защото си мисли, че е на друго място). Давам Blind Scan по списъка с. Амернте канали установявам къде всъщност се намирам.

Мартинския 06-10-2020 20:52

Здравей,
Ще ти кажа аз като се учех, че бях също като теб - тоя хваща, оня не. На изток сигнал 15, от средата на запад 0.

Какво да направиш:
Виждам, че си с енигма 2. Отиди на Меню, Настройка, Прием (Reception), Търсач на сигнал (signal finder). Избери България Сат, и избери предварително зададен транспондер - 12418 Н примерно или активен такъв със сигурност. Така антената ти ще иде на 1,9 и би трябвало да покаже сила и ниво сигнал, ако е позиционирана правилно. Ако не е - няма да има сигнал. Върни се в Настройки - Конфигурация Тунер и коригирай дължината с <0.10 градуса. Върни се на търсач сигнал и виж дали се е появил. Ако не дай >0.10. Ако трябва пробвай и с 0.20. Дай на съседен спътник и виж увеличил ли се е сигнала или се е намалил - това ще те ориентира < > и колко да коригираш. Все трябва да запецне. Това ти отмества позицията на антената на изток или на запад (но не и елевацията/височината) спрямо зададените стойности в момента.
Успех.

oldman 06-10-2020 21:07

Колко голяма е чинията?

ФулХаус 06-10-2020 22:08

90 cm
Triax 90 мисля че е модела

oldman 07-10-2020 08:23

1.9 е капризен спътник. ако не ти е настроена много точно дъгата, няма да го хванеш. А и не знам тази чиния дали няма да е малка за Англия.

Вас 07-10-2020 10:32

Цитирай:

Първоначално написано от oldman (Мнение541001)
1.9 е капризен спътник. ако не ти е настроена много точно дъгата, няма да го хванеш. А и не знам тази чиния дали няма да е малка за Англия.


Сигналът е същия и в България и в Англия с изключение на периферията на Острова.
Предполагам, че в списъка ти със сателити фигурира Eutelsat 3.1E.
Там сигналът е с 2 дБ по-слаб от БългарияСат 1.9Е.
Пробвай да изкараш двата гръцки транспондера 12702H 13960 и 12720H 13960.
Ако изкараш сигнал, значи антената ти е добре настроена и вече трябва да закачаш макар и слаб сигнал от 1.9Е. Продължаваш да местиш на Запад и сигналът трябва да се усилва.
Ако искаш вкарай ръчно в Eutelsat 3.1E някой транспондер от БългарияСат 1.9Е и настройвай по него.
Няма начин да не стане!;)
Успех!;;650

tedy58 07-10-2020 14:30

Цитирай:

Първоначално написано от Вас (Мнение541009)
...
Предполагам, че в списъка ти със сателити фигурира Eutelsat 3.1E.
Там сигналът е с 2 дБ по-слаб от БългарияСат 1.9Е.
Пробвай да изкараш двата гръцки транспондера 12702H 13960 и 12720H 13960.
Ако изкараш сигнал, значи антената ти е добре настроена и вече трябва да закачаш макар и слаб сигнал от 1.9Е. Продължаваш да местиш на Запад и сигналът трябва да се усилва.
Ако искаш вкарай ръчно в Eutelsat 3.1E някой транспондер от БългарияСат 1.9Е и настройвай по него.
Няма начин да не стане!;)
Успех!;;650

  1. А изобщо имаш ли го в списъка със спътниците BulgariaSat-1 1.9E?
  2. Щом хващаш 4.8Е и 0.8W, това значи, че си в дъгата ако не на 100% то поне около 90%.
  3. Вас ти го е обяснил много добре и аз се изненадах, че с оригиналната им чиния ми излезнаха няколко транспондера от 3.1Е.
  4. И според мен трябва да си ъпнеш имиджа или поне satellite.xml file-a Може би го нямаш 1.9Е.
Упсех!

Вас 07-10-2020 14:52

Цитирай:

Първоначално написано от tedy58 (Мнение541028)
.............и аз се изненадах, че с оригиналната им чиния ми излезнаха няколко транспондера от 3.1Е.


При неговата антена(90см) хоризонталната широчина на лъча е около 2 градуса, а между спътниците е 1.2 градуса.
Същото е и на 45Е и 46Е. Колкото е по-малка антената, толкова по-широк е лъчът, а настройката става все по-лесно.
При булсатката, ако не бъркам е повече от 2.5 градуса.
По Дисек максимумът на сигнала излиза на три импулса на мотора.;)

Глаголица 09-10-2020 02:30

Цитирай:

Първоначално написано от ФулХаус (Мнение540972)
10.25dB е на 0.8w
По спомен 4.8е беше 9-9.5dB.

Бях си ъпдейтнал satellites.xml още като настройвах бокса.

Аз по принцип с Blind Scan ги търся. Казвам му да иде на някоя позиция, то отива там и няма нищо (нормално защото си мисли, че е на друго място). Давам Blind Scan по списъка с. Амернте канали установявам къде всъщност се намирам.

1. Прати антената на най-близкия до 1,9° сателит, от който хващаш сигнал.
2. Въведи който си харесаш транспондер от https://en.kingofsat.net/pos-1.9E.php
3. Прати антената на 1,9° но Усалс
4. Почни да местиш изток/запад ръчно докато не ти „светне“ сигнал по зададения транспондер. Има вероятност да ти светне сигнал движейки от началния сателит към 1,9°, ако по Усалс го подминава.

Поне с моя приемник така правех и ставаше като не ми беше добре центрирана антената и с Усалс не ги уцелваше.

CITRON 09-10-2020 06:30

[QUOTE=ФулХаус;540969]Намирам се в Англия.

Координатите на чинията според дишпойнтър и Гугъл са това:

Latitude 52.9963
Longitude -2.1862 (минус)

Съответно съм ги въвел с абсолютните им стойности и посока Север за ширина и Запад за дължина.

По принцип преди години ми я инсталира човек, който това работи, но сега се е преместил и вярвте или не, но не да намеря друг който се занимава с моторизирани чинии. Отделно търся и за приятел някой да му инсталира чиния към 1.9е и за сега всичиките майстори не са го и чували и не им се занимава.

Опитвах и да изключа УСАЛС и да се мъча да мърдам на изток от 0.8е и на запад от 4.8е, но не ми се получи. Възможно ли е така на око като отмествам атентата да хвана 1.9 въобще, или трябва и тази елевация да съвпадне? Аз се надявах че като хващам два съседни сателита ще мога да хвана и БългарияСат.

Няма ли някаква опция да кажеш на премника към кой сателит е насочен, да му посочиш точните си координати и той да преизчисли къде са другите? Има една опция Calculate, която казва че ще направи това, ама и с нея не стана.

Всъщност мога да хвана почти всички сателити от 5w до 45е без този, който ми трябва.[/QUOTE





Не питай антената!

Latitude 52.9963
Longitude -2.1862 (минус) Ако си въвел тези координати сложи още 3 градуса на ширината и си готов ,демек -5 минус.

КИРИ11 09-10-2020 10:31

Тук в България си играх 2 дена за да настроя антената за да мога да хващам 1.9Е.Тръгнах от 23.5Е и всички спътници бяха ок, от 52Е до 5W.Пробвай се да завъртиш и конвертора (окото)

tedy58 09-10-2020 10:59

Цитирай:

Първоначално написано от КИРИ11 (Мнение541224)
.....Пробвай се да завъртиш и конвертора (окото)

КИРИ11 това с "окото" не е много добра идея!
Между другото гледам от доста време (и по-точно от преди 2 дни) пишем, а "Пълната къща" не коментира! Явно я е настроил вече и гледа сега какви ги творим тук. ;;573

vasilstf 09-10-2020 11:15

Цитирай:

Първоначално написано от tedy58 (Мнение541225)
КИРИ11 това с "окото" не е много добра идея!
Между другото гледам от доста време (и по-точно от преди 2 дни) пишем, а "Пълната къща" не коментира! Явно я е настроил вече и гледа сега какви ги творим тук. ;;573

Или се е отказал. Виж, че четирите му мнения са всичките в тая тема.

Вас 09-10-2020 11:20

Цитирай:

Първоначално написано от tedy58 (Мнение541225)
КИРИ11 това с "окото" не е много добра идея!
Между другото гледам от доста време (и по-точно от преди 2 дни) пишем, а "Пълната къща" не коментира! Явно я е настроил вече и гледа сега какви ги творим тук. ;;573


С пипането на "окото" дъгата отива директно в канала.;)
Сега се сещам, че ФулХаус може да е чукнал full house на покер и още да не е изтрезнял!:)

oldman 09-10-2020 11:22

Когато писах, че BS е капризен спътник, имах предвид, че иска много точно позициониране и оптимизиране на всички компоненти по настройката. Настройвах 2 дена една булсатска и подобен зор не съм видял досега, а настройвам чинии от 1992 година.

Вас 09-10-2020 11:43

Цитирай:

Първоначално написано от oldman (Мнение541229)
Когато писах, че BS е капризен спътник, имах предвид, че иска много точно позициониране и оптимизиране на всички компоненти по настройката. Настройвах 2 дена една булсатска и подобен зор не съм видял досега, а настройвам чинии от 1992 година.


На село съм с булсатка на мотор, която съм настройвал преди да се появи 1.9Е. Бях с приемник Едисион Пиколо 3х1(Не е линукс). След като се появи този спътник, естествено го включих в списъка заради "Арените", които се отварят. Всичко работеше перфектно на Юсалс.
Сега и там със Едисион Примо(Заключен линукс) и спътник 1.9Е стана проблемен.
Реших, че настройката ми е избягала и закачих уреда на мотора. Той върти по Юсалс и се оказа, че с настройката всичко си е точно.
Махнах Юсалса, сложих всичко на Дисек и спътника изгря отново с пълната си сила.
Тъй като колегата ФулХаус пише за Едисион, твърдя че Едисион Примо не работи точно по Юсалс! Не знам за другите Едисиони, които са чист Линукс как е, но предполагам че е същото!
Просто да махне от всички спътници Юсалса и да мине на Дисек.
Това му е единствения вариант!

Мартинския 09-10-2020 11:50

С OS мини-то няма проблем - излиза си по усалс.

oldman 09-10-2020 11:51

Още в #4 му писах да махне юсалса и да пробва с дайсек.

ФулХаус 11-10-2020 20:18

Нищо не съм настроил още:(

Пробвах да си сменя ширината с -3, после с +6. Явно нещо генерално съм прецакал, тъй като в момента каквито и координати да дам при Блайнд Скан все 0.8w излиза.

До 3.1е също не стигам. 0.8w и 4.8e (за последния вече не знам).

След толкова ръчкане wi-fi мрежата ми се загуби и няма връщане:)

Този въпрос ще го мъча и тази вечер, а по принцип съм решил дори и да стане да си монтирам отделна чиния, та ще имам още въпроси:)

ФулХаус 12-10-2020 23:16

Има ли някакви уреди, които ти казват към кой сателит гледаш в момемнта и същевременно да могат ли да местят чинията?

Предполагам че има де, въпросът е в кой ценови диапазон са:)

Аз гледах Primesat SF500 Mk2, но той май не върти чинията.

Можете ли да препоръчате нещо, което да прави и двете неща?

И да не отварям нова тема, с 85см чиния ще мога ли да гледам нормално 1.9е от централна Англия или по-голяма да взимам?

Мартинския 13-10-2020 09:26

1Прикачено(и)
Видя ли ми поста, в който ти казвам да гледаш сигнала през Signal Finder менюто? Едва когато имаш със сигурност сигнал на ТП от 1,9 ще пускаш Блайнд Скан-а. Щом като твърдиш, че си избрал България Сат и антената е отишла на 1,9 но при сканиране излиза 0,8 значи трябва да коригираш дължината с цяла единица. Другото е че може да ти бяга дъгата на запад поради пропадане на чинията. 5W излиза ли ти? Или ако този излиза, то където си да не се хваща 1,9.

Вас 13-10-2020 11:01

Цитирай:

Първоначално написано от ФулХаус (Мнение541412)
Има ли някакви уреди, които ти казват към кой сателит гледаш в момемнта и същевременно да могат ли да местят чинията?

Предполагам че има де, въпросът е в кой ценови диапазон са:)


Аз гледах Primesat SF500 Mk2, но той май не върти чинията.

Можете ли да препоръчате нещо, което да прави и двете неща?

И да не отварям нова тема, с 85см чиния ще мога ли да гледам нормално 1.9е от централна Англия или по-голяма да взимам?


Аз имам този. Върти по Дисек и по Усалс.
Цената е добра за това което предлага и съм доволен.
Може да се ползва дори и за приемник за FTA HD канали:


https://www.aliexpress.com/item/32867993275.html

ogibo 13-10-2020 16:05

Кой от двата модела ползваш?

Вас 13-10-2020 18:15

Цитирай:

Първоначално написано от ogibo (Мнение541455)
Кой от двата модела ползваш?


По старата версия H.264. Сега видях, че вече има и HEVC 265.
Цената си е същата.

На мен ми го продаде колега тук от форума, който беше си поръчал два, за да хване някаква отстъпка.
Цена 50$ при курс 1.66 прави 83 лева.
Колегата ми го продаде за 85лв, за което му благодаря още веднъж!;;650


П.С. Цвета жълт/черен няма значение.;)

Глаголица 13-10-2020 21:57

Цитирай:

Първоначално написано от Мартинския (Мнение541420)
Видя ли ми поста, в който ти казвам да гледаш сигнала през Signal Finder менюто? Едва когато имаш със сигурност сигнал на ТП от 1,9 ще пускаш Блайнд Скан-а.

И аз му казах, че със слепо търсене не се намира сателит, ама оно рупа ли рупа.

Слави2 13-10-2020 22:04

извинявам се за ама без мотор как се настройва? върти ли се конвертора? след хот бърд на 13 нищто не намирам .. кака шер пее ли ?

yavor1 13-10-2020 22:51

Цитирай:

Първоначално написано от Слави2 (Мнение541491)
извинявам се за ама без мотор как се настройва? върти ли се конвертора? след хот бърд на 13 нищто не намирам .. кака шер пее ли ?

https://www.dishpointer.com/
намере си къщата и виж накъде да сочи антената


Your Location Latitude: 51.5074°
Longitude: -0.1278°

Satellite Data
Name: 1.9E BULGARIASAT-1
Distance: 38524km

Dish Setup Data Elevation: 31.0°
Azimuth (true): 177.4°
Azimuth (magn.): 177.2°
LNB Skew [?]: -1.6°

ФулХаус 13-10-2020 23:24

Цитирай:

Първоначално написано от Мартинския (Мнение541420)
Видя ли ми поста, в който ти казвам да гледаш сигнала през Signal Finder менюто? Едва когато имаш със сигурност сигнал на ТП от 1,9 ще пускаш Блайнд Скан-а. Щом като твърдиш, че си избрал България Сат и антената е отишла на 1,9 но при сканиране излиза 0,8 значи трябва да коригираш дължината с цяла единица. Другото е че може да ти бяга дъгата на запад поради пропадане на чинията. 5W излиза ли ти? Или ако този излиза, то където си да не се хваща 1,9.

Видях го, пробвах с най-различни ширини, като дължината ми беше константна.

Не става. Ще си поръчам сега един от тези уреди, дано нещо да направя с него. Ако не, все ще влезе в употреба като се опитвам да слагам новата чиния.

Последно някой хваща ли 1.9е от Англия и с колко сантиметрова чиния?

oldman 14-10-2020 08:37

Човекът ти е писал ДЪЛЖИНАТА да променяш, а не ширината.

oldman 14-10-2020 08:39

Цитирай:

Първоначално написано от Слави2 (Мнение541491)
извинявам се за ама без мотор как се настройва? върти ли се конвертора? след хот бърд на 13 нищто не намирам .. кака шер пее ли ?

Колко голяма ти е антената? Върти се конвертора.

ПоповП 14-10-2020 09:32

Цитирай:

Първоначално написано от ФулХаус (Мнение541502)
...Последно някой хваща ли 1.9е от Англия и с колко сантиметрова чиния?

За размера - ако тук не отговорят, питай в английския сат-форум раздела "Fringe Reception Reports". Фуутпринтовете не винаги се потвърждават на практика.
Както се писа - спътника е специфичен за приемане, много от транспондерите са с вариращ сигнал. Установил съм при мен с два различни приемника, че най-силен и стабилен е тестовия 12303Н, следвано от 12092V, 12226H.

typtip 14-10-2020 13:38

Цитирай:

Първоначално написано от ФулХаус (Мнение541502)
Видях го, пробвах с най-различни ширини, като ..

Последно някой хваща ли 1.9е от Англия и с колко сантиметрова чиния?

Естествено, че се хваща! От момента в който излъчваха кюрдските простотии! С триакс ТД 110 сигнала ми е с 2 дб по-силен от Хелассат, ама там е от факта, че бия покривите на съседите и не ми е много силен сигнала.
С малката ми антена- метроник 70см, октагон SF 4008 и гръцкия имидж, силата на сигнала е 11 дб. Живея в Мичет, Съри.
Успех!


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 06:55.

DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.