Тема: LTE - TELENOR
Виж само едно мнение
  #18  
Стар 18-09-2015
Аватара на наскох
наскох наскох не е на линия
изгряващ форумец
 

Дата на присъединяване: Apr 2015
Мнения: 69
Благодари: 4
Получил благодарност:
15 пъти в 10 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Който е заинтересован може да прочете следните 2 статии: http://www.capital.bg/biznes/kompani...2_mart_za_lte/

http://www.capital.bg/biznes/kompani...te_chestotite/

Там е описано на възможно най-човешки език положението, а за тези, които не им се чете ще го обобщя (не съм специалист, така че ако нещо съм сгрешил с удоволствие ще се надявам да бъда поправен от лице с необходимите знания), та честотите за LTE за Европа и България са еднакви, а именно 800, 1800,2600 Мhz, та 2600 доколкото съм запознат е свободна, но изисква по-начесто наредени станции, което от своя страна означава повече инвестиция, следователно никой не се интересува там да строи, 1800 е най приетата в Европа и у нас честота, но нейният капацитет е достаъчен за 1-2 максимум оператора, а в момента има 5 на него, които нищо не могат да направят и всичките искат още от даденото им. 800 все още се освобождава от военните, и попринцип е привлекателна за операторите, но докаква степен са готови да строят там не мога да кажа. Та положението е такова Мтел тества с нейният си ресурс на 1800 успешно, но няма как да пусне комерсиално за всички, защото няма да стигне интернета, покритието официално не се знае, но го има в повечето големи градове и е по-добро от това на Макс, предполагам, поне аз кдъето съм ходил ми е излиза мтел 4г. Така че, те мрежа имат, ресурс нямат, теленор са обновили всичко и не им знам 4г покритието, нищо чудно да е по-голямо от това на Мтел, но те дори не го тестват "официално". Виваком никаква информация, те не знам дали дори са започвали лте, при тях всичко се прави ден за ден, без дългосрочни планове предвид положението им. ТА в заключение 2-3 оператора имат изградена доволна мрежа, но нямат необходимият ресурс на честотния спектър и понеже всички искат от него ще се провеждат търгове и ще се наддава за тях и накрая обикновенният потребител ще чака. За пореден път се показваме колко сме се развили като нация, тъй като в източниците които съм дал се казва, че за 12 март 2015 е трябвало КРС да е излязло с решение, а такова още на към днешна дата. Положението е много трагикомично-мрежи има, ресурс не.

ПС: Горното мнение отразява личните ми знания по темата, НЕ съм специалист, така че не ги приемайте за напълно достоверни, с радост ще препрявам ако нещио съм сгрешил. Следя много изкъсо темата, защото ме вълнува много.

Последно редактирано от наскох : 18-09-2015 на 16:55
Отговори с цитат